Jesienny rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej

20 i 21 września 2019 r. odbył się Jesienny Rajd Pieszy po Wysoczyźnie Elbląskiej 2019 – projekt  finansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Gminę Tolkmicko, organizator to Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania. Uczestnikami rajdu byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tolkmicku i w Węzinie z klas I – VII. Tym razem bazą noclegową była Szkoła Podstawowa w Tolkmicku. Pierwszego dnia po przejażdżce drezynami i po kolacji pojechaliśmy do obserwatorium astronomicznego na Górze Żurawiej, w miejscowości Ronin (oddalonej od Fromborka o 1,5 km) należącego do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W Parku Astronomicznym zebrane są instrumenty astronomiczne, których używano od XVI do XX w. Można tu obejrzeć rekonstrukcje instrumentów Kopernika i spróbować przy ich pomocy oglądać niebo. W Parku prezentowane są również rekonstrukcje siedemnastowiecznych lunet do obserwacji słońca. Ponadto można obejrzeć oryginalne dziewiętnastowieczne teleskopy.  Znajduje się tutaj również współczesna kamera satelitarna. W związku z pochmurną pogodą nie udało nam się obserwować nieba przez teleskop, dlatego też zostaliśmy zaproszeni do pracowni audiowizualnej aby móc zobaczyć niebo w okolicy Fromborka, dzięki specjalnemu programowi komputerowemu. Mieliśmy możliwość cofnęliśmy się w czasie do XVII wieku aby przeanalizować ówczesny układ gwiazdozbiorów.

Drugiego dnia trasa rajdu prowadziła szlakami Wysoczyzny Elbląskiej, a jej celem było  Grodziskie Pruskie „Wały Tolkmita” położone niedaleko Tolkmicka. Zbudowali go 650 lat przed naszą erą Bałtowie, nazywani przez Słowian Prusami. Według legendy grodzisko jest powiązane z założycielami Tolkmicka – pruskim rodzeństwem Tolko i Mitą

Odbyły się także konkursy: sprawnościowy, plastyczny i wiedzy o Wysoczyźnie Elbląskiej. Rywalizacja była  zaciekła, a siły wyrównane. W  konkursie wiedzy większą znajomością tematu  wykazali się uczniowie z Węziny. Po powrocie podsumowane zostały wszystkie konkursy i rozdane nagrody.

Wyniki konkursu fotograficznego:

  1. miejsce – Gabriela Witka (SP Węzina),

 2. miejsce – Bogumił Daczkowski (SP Tolkmicko),

Do zobaczenia na trasie wiosennego rajdu w czerwcu!

Serdecznie dziękujemy opiekunom Paniom Jolancie Boss, Renacie Kur, Anecie Gulbertowicz, Marzenie Chojnackiej oraz przewodnikowi Panu Danielowi Kalwajtysowi za udział w rajdzie.

Organizatorzy: Aleksandra Sosnowska-Kessler i Renata Rzepnicka

Dodaj komentarz