Podsumowanie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

W piątek, 4 października 2019r. w naszej szkole już po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się aż 5862 szkół, z czego 5400 – to szkoły z Polski. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli ( nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi ) mogli popisać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia podczas odpytywania przez uczniów :). Przygotowania do ŚDTM zaczęły się od połowy września. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, układali i ilustrowali rymowanki na temat działań TM. Aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier i zabaw. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów pisemnych z tabliczki mnożenia w klasach IV-VIII. Egzaminatorami  oprócz nauczycieli  matematyki byli uczniowie z klasy VIII, którzy wcześniej zaliczyli testy kwalifikacyjne na 100%. Utworzyli oni specjalną Komisję , w składzie: Maria Gronkowska, Amelia Sowińska oraz Wiktoria Rotter.  Nasze  asystentki spisały się na medal  🙂 .  Każdy, kto w tym dniu odpowiedział poprawnie na 5 pytań z jednego losu, otrzymał nagrodę : specjalny – Certyfikat, który może być miłą pamiątką oraz ocenę celującą z matematyki. Dalsza część lekcji poświęcona była  na zabawy  utrwalające tabliczkę mnożenia. Uczniowie grali w grę dydaktyczną, rozwiązywali zagadki i łamigłówki. Uczniowie z klas Va i Vb  wzięli udział w  rozgrywkach matematycznych ” Tabliczkowy zawrót głowy „. Każda z par miała za zadanie pokonać pięć stanowisk. Przy każdym stanowisku należało wykonać zadanie związane z tabliczką mnożenia. Za każde zadanie piątoklasiści zdobywali punkty.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce
Karolina Gronkowska i Lena Kamieniecka
Miłosz Wiszowaty i Daniel Kamiński
II miejsce
Szymon Jon i Krzysztof Lubowicki
III miejsce
Bartłomiej Chmielewski i Konrad Staszewski

Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego dnia nauczycielom matematyki: Pani Renacie Rzepnickiej oraz Pani Urszuli Staszewskiej. Dziękuję także rodzicom: Pani Anicie Gronkowskiej oraz Pani Ewelinie Świerczyńskiej za pomoc przy dekorowaniu szkoły.
Gratuluję tym wszystkim, którym udało się zdobyć Certyfikat. Do zobaczenia za rok ! Zachęcam do nauki tabliczki mnożenia 🙂

Koordynator: Zdzisława Stypułkowska

 

logo_pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz