• ,,Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością” (Erich Fromm)

Sukcesy uczniowskie mają wiele imion. Warto o tym mówić i brać przykład. W roku szkolnym 2021/2022 w „Kąciku literackim” w zakładce „Okiem ucznia” na stronie naszej szkoły będą się ukazywać perełki literackie z codziennej pracy lekcyjnej z różnych klas. Jako pierwszą publikujemy pracę pisemną Julii Ciszewskiej, która w ramach przygotowań ósmoklasistów do egzaminu z języka polskiego zmierzyła się z rozprawką dotyczącą interpretacji myśli Ericha Fromma, odwołując się do wskazanych utworów literackich. Co istotne, zadanie zostało zrealizowane w czasie lekcji języka polskiego w klasie VIII.

Ewa Szrepfer

Julia Ciszewska, klasa VIII

Rozprawka

,,Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością”- te słowa wypowiedział Erich Fromm. Mówią one o uszczęśliwianiu innych oraz siebie. Postaram się udowodnić ich ważność kilkoma argumentami.

Po pierwsze, radość można zauważyć w małych gestach. Pokazuje to opowiadanie Katarzyny Ryrych ,,Rajski ptak”. Główny bohater Rafał niechcący wpadł na koleżankę z klasy. Zaproponował pomoc w wybraniu nowych okularów. Ten gest ze strony chłopca został doceniony przez Szarą Mysz i dzięki niemu zaprzyjaźnili się.

Po drugie, pomoc w trudnych sytuacjach również uszczęśliwia obydwie osoby. Pokazuje to powyższy test. Przyjaciółka Rafała porozmawiała z nim o tam, jak ważne jest bycie przy osobie, którą kochamy, nawet gdy nas zraniła. Chłopiec dzięki niej zrozumiał, że musi pojechać do szpitala, aby odwiedzić ojca i nie stracić z nim ani chwili.

Po trzecie, uszczęśliwianie samego siebie również ma negatywne skutki. Napisał o tym Adam Mickiewicz w dramacie pod tytułem ,,Dziady cz.II”. Zosia jako jedna z bohaterek nie chciała nikogo pokochać. Odrzucała każdego chłopca, który ją wielbił, przy okazji krzywdziła go, mówiąc, że nie jest idealny dla niej. Takie zachowanie spowodowało, że po śmierci żałowała swoich czynów oraz cierpiała z powodu braku miłości.

Jak z powyższych argumentów wynika, radość to nie tylko dawanie prezentów, ale uszczęśliwianie wszystkich dookoła. Ma ona również negatywne skutki, które można pokonać dobrocią w stosunku do innych.