• Zespół ds. realizacji doradztwa zawodowego:

Kamila Koniecko - koordynator

Małgorzta Bendyk - członek

Magdalena Chmielewska - członek

Agnieszka Marcinkowska - członek

Doradztwo zawodowe w naszej szkole prowadzone jest w oparciu o Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ,) który określa wszystkie szkolne działania podejmowane w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku dalszego kształcenia.

Treści wchodzące w zakres doradztwa zawodowe realizowane są:

• na zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
        • na lekcjach doradztwa zawodowego w klasie VII i VIII.

Uczniowie w trakcie nauki mogą poszerzyć swoją wiedzę w 4 obszarach:

1. Poznawanie siebie i własnych zasobów
        2. Świat zawodów i rynek pracy.
        3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie.
        4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.

Lekcje doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII prowadzone są w oparciu o Program Doradztwa Zawodowego zawarty w Wewnątrzszkolnym Systemie Doradztwa Zawodowego.

WSDZ_2024.2025.pdf

PROGRAM_REALIZACJI_WSDZ_2024.2025.pdf

POMOCNE STRONY INTERNETOWE

1. Strony dotyczące diagnozy predyspozycji i zainteresowań zawodowych:
        1. Strony dotyczące informacji o zawodach:
        1. Strony dotyczące informacji o szkołach, uczelniach:

POZNAWAJ ZAWODY Z MAPĄ KARIER

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do odwiedzenia Mapy Karier. Strona Mapa Karier powstała, aby rozpowszechniać wiedzę o rynku pracy i świecie zawodów. Bazą do podejmowania optymalnych decyzji edukacyjno-zawodowych jest wiedza z trzech obszarów: samowiedza, wiedza o rynku pracy i świecie zawodów oraz wiedza o systemie edukacji. Z badań społecznych wynika, że uczniowie posiadają bardzo ograniczoną wiedzę na temat rynku pracy i świata zawodów. Uczniowie znają zawody głównie z najbliższego otoczenia tj. rodziny lub mediów, a ich późniejsze wybory rzadko wychodzą poza tę wąską strefę. Mapa Karier pozwala poszerzać horyzonty i pokazuje wiele alternatywnych dróg kariery. Zawiera opisy nowych zawodów np. broker prywatności, wirtualna asystentka, vanseller. Wskazuje na zawody przyszłości np. tester destynacji, teletutor, streamer, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Atutem tej strony jest fakt, że jej zasoby są systematyczne aktualizowanie i wzbogacane o opisy kolejnych zawodów. Nazwy zawodów są podawane w wersji męskiej i żeńskiej. Aktualnie zawiera charakterystyki 582 zawodów. Mapa Karier dostępna jest w dwóch wersjach:

1. Miasto zawodów jest przeznaczone raczej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
        2. Ścieżki Kariery dla młodzieży i dorosłych.

Opisy zawodów w obu wersjach są dostosowane do wieku odbiorców. Zawierają informacje o zawodzie, umiejętnościach potrzebnych do ich wykonywania, podają przykładową ścieżkę edukacyjną oraz dane statystyczne dotyczące zawodu.

Mapa Karier jest bezpłatna i można z niej korzystać bez konieczności rejestracji i logowania. Jest dziełem zespołu Fundacji Katalyst Education - pozarządowej, niezależnej i niedziałającej dla zysku organizacji.

Adres: https://mapakarier.org/

GRA DIAGNOZUJĄCA PREDYSPOZYCJE I ZAINTERESOWANIA UCZNIA

Talent Game

Gra Tajemnice Aeropolis znana również pod nazwą TalentGame to gra edukacyjno-diagnostyczna skierowana do odbiorców w wieku od 7 do 18 lat. Celem gry jest określenie predyspozycji i zainteresowań zawodowych gracza. Fabuła TalentGame opiera się na motywie poszukiwania zaginionego ojca, który przebywa w tajemniczej krainie w chmurach - Aeropolis. Podniebne królestwo składa się z sześciu wysp, które rządzą się własnymi prawami. Mieszkańcy poszczególnych polis-wysp prowadzą odmienny tryb życia,  który związany jest z ich preferowanymi wartościami, zainteresowaniami i aktywnościami. Każda wyspa reprezentuje inną grupę zawodową.

W trakcie gry od czasu do czasu pojawiają się zadania do wykonania – mini testy, które mają formę zabawy. Przygoda z grą trwa około 3 godzin. Ważne jest, że nie trzeba jej zakończyć podczas jednej sesji, bo  wyniki można zapisywać, a grę kontynuować w dogodnym czasie. Gra kończy się raportem. Opisuje on mocne strony i prawdopodobne talenty gracza oraz jego kompetencje społeczne. Mini testy badają myślenie analityczne, pamięć, uwagę, wyobraźnię przestrzenną, koordynację, zdolności werbalne, muzyczne, wytrzymałość i kompetencje społeczne. Gra nie oferuje prostych wskazówek czy jedynie słusznej diagnozy, ale inspiruje do refleksji nad swoimi preferencjami i mocnymi oraz słabymi stronami. Tylko znajomość własnych potrzeb i zdolności pomaga człowiekowi znaleźć takie miejsce w świecie pracy, w którym będzie odnosił sukcesy, czuł się potrzebny i spełniony.  Raport może być punktem wyjścia do rozmowy doradczej z doradcą zawodowym, pedagogiem szkolnym lub rodzicem.  Gra jest bezpłatna. Powstała jako projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Więcej informacji o grze Tajemnice Aeropolis dowiesz się na stronie http://talentgamedownload.pl/, którą stworzyli fani tego projektu.

Gra jest do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji: https://doradztwo.ore.edu.pl/narzedzia-diagnostyczne-dla-doradcow-zawodowych/

Dodatkowe uwagi:

• Pobrana gry jest w formie pliku z rozszerzeniem .RAR i wymaga użycia oprogramowania do jej wypakowania.
        • Do wykonania niektórych zadań w grze potrzebna jest myszka.
        • Zadania do wykonania są krótkie, ale wymagają dobrej koncentracji uwagi. Dlatego warto być w dobrej kondycji psychofizycznej siadając do gry.