- Statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Przedszkola Miejskiego "Bajkowy Las"
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Program wychowawczy
- Przedszkolny zestaw programów
- Zasady obowiązujące w kontaktach z rodzicami
- Regulamin sali gimnastycznej
- Regulamin korzystania z boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tolkmicku
- Procedura postepowania w przypadku stwierdzenia choroby pochodzenia pasożytniczego (owsicy)
- Zarządzenie dyrektora w sprawie wprowadzenia procedur mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID 19 w trakcie prowadzonych zajęć
- Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku i Przedszkola Miejskiego „Bajkowy Las” w Tolkmicku w trakcie prowadzonych zajęć
- Procedura postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby koronawirusowej COVID-19
- Procedura postępowania z dzieckiem chorym na padaczkę
- Deklaracja dostępności strony internetowej
- Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze i przejawiającym agresję
Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze
i przejawiającym agresję
w Przedszkolu Miejskim „Bajkowy Las” w Tolkmicku
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2021 r. poz. 1915),
-
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359),
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.),
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280),
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604).
Cele procedury:
-
osiągnięcie celów wychowania przedszkolnego określonych w podstawie programowej, w szczególności w zakresie budowania u wychowanków systemu wartości i wzmacniania orientacji
w tym, co dobre, a co złe, w zakresie kształtowania u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej
do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach oraz w zakresie rozwijania umiejętności społecznych, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi, -
eliminowanie agresji jako zagrożenia dla bezpieczeństwa wychowanków korzystających ze świadczeń przedszkola,
-
usprawnienie i zwiększenie skuteczności oddziaływań wychowawczych wobec dzieci wykazujących objawy zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
-
uświadomienie rodzicom dziecka ich roli w procesie wychowawczym i wypracowanie metod współpracy pomiędzy przedszkolem a rodzicami w pokonywaniu trudności wychowawczych,
-
zapobieganie zachowaniom niepożądanym wychowanków, w szczególności o charakterze powtarzalnym,
-
wskazanie działań zapobiegawczych (profilaktycznych) oraz naprawczych (korekcyjnych) w stosunku do zachowań dzieci sprawiających trudności wychowawcze.
I. Reguły postępowania doraźnego wobec przejawów agresji
-
Zarówno każdy nauczyciel, jak i inny pracownik przedszkola zobowiązany jest do przeciwstawiania się przejawom agresji ze strony wychowanków.
-
Podejmując interwencję wobec agresywnego dziecka, należy dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wychowankom, a także sobie.
-
Reakcja wobec przejawów agresji powinna być adekwatna do skali zagrożenia spowodowanego agresją, jak również do okoliczności zdarzenia, wieku i stopnia rozwoju sprawcy.
-
Podejmując interwencję wobec agresywnego dziecka, należy powstrzymać się od przejawiania
w stosunku do niego agresji fizycznej i słownej (nie należy: obrażać dziecka, zawstydzać go ani oceniać; ocenie podlega zachowanie, a nie osoba). Reakcja powinna być stanowcza, a przekaz słowny prosty i jasny. -
Użycie siły fizycznej jako środka przymusu jest ostatecznością w przypadku konieczności powstrzymania dziecka przed zadaniem ciosu innej osobie, w celu rozdzielenia bijących się dzieci czy pozbawienia dziecka niebezpiecznego przedmiotu, jeśli odmawia ono jego dobrowolnego oddania.
-
Działaniom skierowanym na usunięcie bezpośredniego zagrożenia powinna towarzyszyć próba wyciszenia dziecka poprzez rozmowę, odwrócenie jego uwagi. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dziecka lub dzieci, wobec których skierowana była agresja, wychowawca wzywa pogotowie ratunkowe, jeśli próby wyciszenia dziecka nie przyniosły rezultatu.
-
Wychowankowie, przeciwko którym skierowana była agresja, powinni zostać otoczeni opieką, a
w razie doznania przez nich krzywdy powinna im zostać udzielona pomoc. -
Osoba podejmująca interwencję, niebędąca wychowawcą grupy, do której uczęszcza agresywny wychowanek, informuje o zdarzeniu wychowawcę.
-
Wychowawca przeprowadza rozmowę z dzieckiem agresywnym w celu wyjaśnienia powodów niewłaściwego zachowania.
-
Fakt agresywnego zachowania dziecka powinien być odnotowany w formie notatki służbowej
i przekazany rodzicom lub zgłoszony bezpośrednio rodzicowi odbierającemu w danym dniu dziecko
z przedszkola.
II. Reguły postępowania systemowego wobec dziecka sprawiającego trudności wychowawcze i przejawiającego agresję
-
Wychowawca grupy w ramach działań profilaktycznych omawia z rodzicami wszystkich dzieci wzajemne relacje między przedszkolem a środowiskiem rodzinnym dziecka, obowiązki w zakresie współdziałania w procesie wychowawczym oraz zakres odpowiedzialności za zachowanie dziecka.
-
Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązywania problemów dziecka.
-
W przypadku powtarzających się przejawów agresji i innych zachowań powodujących trudności wychowawcze nauczyciel przeprowadza z rodzicami dziecka rozmowę, w której omawia problem. Informuje ich o dotychczas podjętych działaniach ukierunkowanych na korekcję niepożądanych zachowań dziecka oraz o zaplanowanych działaniach wychowawczych. Zobowiązuje rodziców do współpracy w realizacji przedstawionych czynności i wskazuje zadania możliwe do podjęcia w środowisku rodzinnym dziecka. Działania te nauczyciel dokumentuje notatką służbową.
-
Nauczyciele zobowiązani są do wspomagania rodziców w pracy wychowawczej z dzieckiem, m.in. poprzez doradztwo w zakresie dobrych praktyk wychowawczych, wskazanie odpowiedniej literatury, proponowanie odpowiednich zabaw i ćwiczeń do realizacji w środowisku rodzinnym, przekazanie informacji o instytucjach wspomagających rodzinę.
-
Wychowawca dziecka sprawiającego trudności wychowawcze podejmuje działania w celu organizacji dla niego oraz ewentualnie także dla jego rodziców form pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
-
W przypadku nieskuteczności działań podejmowanych przez wychowawcę nauczyciel przedstawia problem agresywnego dziecka na radzie pedagogicznej.
-
W razie niemożliwości przezwyciężenia trudności wychowawczych, wynikającej z braku współpracy ze strony rodziców dziecka lub z innych zaniedbań obowiązków rodzicielskich, rada pedagogiczna rozważa poinformowanie o sytuacji sądu rodzinnego.
-
W przypadku nieskuteczności podejmowanych przez przedszkole działań i niemożliwości przezwyciężenia w dłuższym okresie trudności wychowawczych, w szczególności jeśli zachowanie dziecka trudnego powoduje stałe zagrożenie dla innych wychowanków, rada pedagogiczna rozważa możliwość skreślenia dziecka z listy wychowanków przedszkola.
-