Dnia 29 kwietnia 2022 uczniowie klas 7a i 7b wzięli udział w realizacji projektu czytelniczego: "Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci". Młodszym kolegom i koleżankom z klasy I i IIIa przedstawili prezentację multimedialną ukazującą życiorys i twórczość Marii Konopnickieji. Uczniowie wysłuchali recytacji wiersza "Kiedy poszedł król na wojnę" i pieśni hymnicznej "Rota" oraz zapoznali się z konsekwencjami nadmiernej pychy ukazanej w utworze "Stefek Burczymucha". Wspólnie głowili się nad rozwiązaniem krzyżówki. Projekt miał na celu poznanie wspaniałej poetki dla dzieci, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do częstego sięgania po utwory literackie. Bo czytać warto. Warto, dlatego, że poszerzamy swój zasób słów, rozwijamy swoją wyobraźnię, nabywamy umiejętność wyrażania własnych uczuć i przeżyć, uczymy się ortografii. Dzięki takim akcjom rozwijamy postawy koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, uczymy się współdziałać w grupie.
Ksawery Zarzycki
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, najwybitniejsza poetka, pisarka dla dzieci.
Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu.
Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Wiersze Konopnickiej należą bez wątpienia do najwyższych osiągnięć poezji współczesnej.
Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko każdej niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem. W tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec Polaków mieszkających pod jego zaborem m.in. strajkujących dzieci Wrześni.
Tak pisała wierszem:
Tam od Gniezna i od Warty
Biją głosy w świat otwarty,
Biją głosy, ziemia jęczy;
– Prusak dzieci polskie męczy!
Za ten pacierz w własnej mowie,
Co ją zdali nam ojcowie,
Co go nas uczyły matki,
– Prusak męczy polskie dziatki!
Na 25-lecie pracy pisarskiej w 1903 Konopnicka otrzymała w darze "od narodu" dworek w Żarnowcu koło Krosna na Pogórzu Karpackim. Było to uznanie i podziękowanie narodu polskiego za twórczość, za odwagę, za talent pisarski.
Jednym z najbardziej znanych utworów i polskich pieśni patriotycznych Marii Konopnickiej jest „Rota”, którą pisarka napisała dwa lata przed śmiercią. Konopnicka wyraziła w tym hymnie swój sprzeciw w stosunku do polityki germanizacyjnej panującej w zaborze pruskim pod koniec XIX wieku.
W 2022 roku Sejm Rzeczpospolitej uhonorował Marię Konopnicką w jej 180 rocznicę urodzin nadając jej tytuł patronki roku jako jedną z najwybitniejszych pisarek polskich doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, również za piękną twórczość literacką dla dzieci.