- „Mistrz Lekkiego Pióra 2024/2025” - fragmenty najlepszych listów
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych rozprawek na temat: „Najlepszych ludzi uformowało naprawianie własnych błędów” – William Szekspir (zadanie piąte)
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych rozprawek na temat: „Dobro jest jak magnes – przyciąga dobrych ludzi” – John Wooden (zadanie czwarte)
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych listów do bohatera literackiego (zadanie trzecie)
- Lektura na przerwę wielkanocną
- Książka na walentynki
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024 – fragmenty najlepszych opowiadań inspirowanych obrazem „Babel 2” Jerzego Dudy-Gracza (zadanie 2.)
- Książka na święta …
- Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024 – fragmenty najlepszych listów do autora książki (zadanie 1.)
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – fragmenty najciekawszych listów promujących wybraną lekturę (szóste zadanie)
- Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”
- Aurelia poleca… ENCANTO
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – fragmenty najlepszych prac (drugie zadanie – opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych)
- Układamy zabawne dyktando z wyrazami z ó i u – klasa IV „a”
- List Przyrody do współczesnego człowieka
- Codzienna dbałość o szkołę
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” - wyniki po pierwszym zadaniu
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – wyniki rocznego konkursu
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – podsumowanie szóstego zadania
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” - podsumowanie rocznego konkursu
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – fragmenty rozprawek (piąte zadanie)
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - podsumowanie piątego zadania
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – czwarte zadanie
- „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – fragmenty najlepszych opowiadań
- „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI
- Opowiadanie Patrycji Niewiadomskiej wyróżnione w międzyszkolnym konkursie literackim
- Judyta Gabiec poleca Zwiadowców część II
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - podsumowanie czwartego zadania
- Legendy o Stradance
- Rozprawki Julii i Marcela
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - trzecie zadanie konkursowe - podsumowanie
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – trzecie zadanie konkursowe
- Szkolny Konkurs Polonistyczny „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - drugie zadanie
- Mistrz Lekkiego Pióra - pierwsze zadanie konkursowe 2021/22 - klasa 8
- Mistrz Lekkiego Pióra - drugie zadanie konkursowe 2021/22- klasa 8
- Rozprawka Emilii Daczkowskiej
- Szkolny Konkurs Polonistyczny „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - pierwsze zadanie
- Rozprawka Julii Ciszewskiej
- Recenzja Zwiadowcy Judyty Gabiec
Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem? W uzasadnieniu odwołaj się do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza oraz do innego utworu literackiego.
Julia Ciszewska, kl. VIII
Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Wiele sytuacji życiowych to pokazuje, ludzka determinacja oraz wytrwałość prowadzą do wymarzonych efektów. Swoje zdanie poprę paroma argumentami.
Po pierwsze, nawet w trudnej sytuacji ludzie potrafią znaleźć nowy lub utracony cel. Pokazuje to książka Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Główni bohaterowi „Rudy”, „Alek” i „Zośka” byli harcerzami, nazywali się „Bukami”. Każdy z nich pełnił tam jakąś funkcję. Niestety, pewnego dnia wybuchła wojna. Nastolatkowie musieli porzucić swoje dotychczasowe cele, ale nie oznaczało to, że nie mieli nowych. Zakładając „Szare Szeregi”, postanowili walczyć o Polskę, wymyślając najróżniejsze akcje sabotażowe, małe czy duże. Ich siła i determinacja zachęciły innych do współpracy.
Po drugie, trudne sytuacje zabierają chęć do życia, lecz również potrafią podbudować psychicznie. Ukazuje to lektura z powyższego argumentu. Tadeusz Zawadzki, czyli „Zośka”, stracił najlepszych przyjaciół w akcji pod Arsenałem. Strata ta rozbiła go emocjonalnie, więc wyjechał na wieś, by odpocząć. Po pewnym czasie zrozumiał, że musi skończyć sam to, co wspólnie zaczęli. Wrócił do Warszawy, tam czekała na niego reszta członków Szarych Szeregów. Wtedy zaczęli tworzyć niesamowite plany oraz akcje dywersyjne. Dzięki temu „Zośka” spełnił się życiowo, podbił miejsce przebywania Niemców, ale przypłacił to życiem.
Po trzecie, zemsta niestety również prowadzi do osiągnięcia danego celu. Pokazuje to Gerwazy, postać z epopei Adam Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Był sługą Stolnika Horeszki aż do jego śmierci. Właściciel zamku, pan Klucznika, zmarł w tragiczny sposób, został zastrzelony przez Jacka Soplicę, który po tym wydarzeniu zniknął. Gerwazy obiecał zemstę na całym rodzie Sopliców. Prawie mu się udało, lecz w czasie rozmowy z księdzem Robakiem (czyli Jackiem Soplicą na łożu śmierci) i jego bratem wyjawił, że Horeszko wybaczył swojemu oprawcy, robiąc znak krzyża.
Jak z powyższych argumentów wynika, dążenie do swoich wymarzonych celów jest trudne oraz pracochłonne, nie zawsze też ma dobre skutki.
Marcel Siekierko, kl. VIII
Zawsze, gdy wyznaczymy sobie cel, staramy się postępować tak, aby osiągnąć go w jak najkrótszym czasie, dlatego gdy dążymy do niego, z łatwością pokonujemy trudności.
Po pierwsze, ważne jest to, aby podczas, gdy pokonujemy drogę do swojego celu, nie zapominać o własnych wartościach i tym, kim jesteśmy, ponieważ w innym wypadku mogą ponieść nas emocje i stracimy nad sobą kontrolę. Taką sytuację idealnie obrazuje nam utwór Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, gdy jeden z ważniejszych bohaterów, czyli Jacek Soplica, z zazdrości zabił swojego przyjaciela Stolnika. Później nie mógł się z tym pogodzić, spadł na samo dno, popadł w alkoholizm i prowadził samotne życie.
Po drugie, podczas walki o wyznaczony cel powinniśmy nieść pomoc oraz wsparcie innym osobom, ponieważ dobro zawsze powraca. W przeciwnym razie nie będziemy mieć wsparcia w innych osobach i stracimy ich zaufanie. Po raz kolejny przedstawioną sytuację możemy zauważyć w epopei Adama Mickiewicza, gdzie widzimy Jacka Soplicę w postaci emisariusza, jako księdza Robaka. Ojciec Tadeusza postanowił zmienić życie. Wstąpił do zakonu benedyktynów i niósł pomoc, aby chociaż inni ludzie, ojczyzna zaczerpnęli dobra od niego. Dlatego robił to najlepiej, jak potrafił, dzięki temu pod postacią księdza Robaka zyskał poparcie ludzi. Ciągle dążył do celu, którym było odkupienie win chociaż w niewielkim stopniu.
Po trzecie, dążenie do celu zawsze pozostawia znaczący ślad w naszym życiu, czasami mniej lub bardziej nas on dotyka. Może to być strata kogoś bliskiego, co nigdy nie jest łatwą rzeczą. Potrzeba czasu, aby się z nią oswoić. Poprzez działanie możemy szybciej się przyzwyczaić do tej sytuacji i łatwiej sobie z nią poradzić. Książka „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego pokazuje nam trójkę związanych ze sobą przyjaciół, którzy wspólnie dążyli do tego samego celu, czyli do obrony ojczyzny przed Niemcami. Na tej drodze spotykali wiele trudności, jedną z nich było aresztowanie „Rudego” przez niemieckie służby. Pomimo licznych tortur Jan Bytnar nie powiedział nic o swoich przyjaciołach z Szarych Szeregów ani nic o tej organizacji działającej potajemnie w czasie wojny. Próba odbicia go z więźniarki była trudna, ponieważ za pierwszym razem koledzy nie dostali zgody od dowódcy na przeprowadzenie tej akcji, lecz dzięki niepoddawaniu się pokonali trudności, co doprowadziło ich do skutecznego odbicia „Rudego” w akcji pod Arsenałem.
Reasumując, musimy pamiętać o tym, aby przy dążeniu do celu nie zatracać się w innych aspektach naszego życia, natomiast dbać o naszych najbliższych i o to, co kochamy.