- „Mistrz Lekkiego Pióra 2024/2025” – fragmenty najlepszych rozprawek uzasadniających prawdziwość słów różnych myślicieli - zadanie drugie
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2024/2025” - fragmenty najlepszych listów
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych rozprawek na temat: „Najlepszych ludzi uformowało naprawianie własnych błędów” – William Szekspir (zadanie piąte)
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych rozprawek na temat: „Dobro jest jak magnes – przyciąga dobrych ludzi” – John Wooden (zadanie czwarte)
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – fragmenty najlepszych listów do bohatera literackiego (zadanie trzecie)
- Lektura na przerwę wielkanocną
- Książka na walentynki
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024 – fragmenty najlepszych opowiadań inspirowanych obrazem „Babel 2” Jerzego Dudy-Gracza (zadanie 2.)
- Książka na święta …
- Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024 – fragmenty najlepszych listów do autora książki (zadanie 1.)
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – fragmenty najciekawszych listów promujących wybraną lekturę (szóste zadanie)
- Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”
- Aurelia poleca… ENCANTO
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – fragmenty najlepszych prac (drugie zadanie – opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych)
- Układamy zabawne dyktando z wyrazami z ó i u – klasa IV „a”
- List Przyrody do współczesnego człowieka
- Codzienna dbałość o szkołę
- „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” - wyniki po pierwszym zadaniu
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – wyniki rocznego konkursu
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – podsumowanie szóstego zadania
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” - podsumowanie rocznego konkursu
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – fragmenty rozprawek (piąte zadanie)
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - podsumowanie piątego zadania
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – czwarte zadanie
- „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – fragmenty najlepszych opowiadań
- „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI
- Opowiadanie Patrycji Niewiadomskiej wyróżnione w międzyszkolnym konkursie literackim
- Judyta Gabiec poleca Zwiadowców część II
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - podsumowanie czwartego zadania
- Legendy o Stradance
- Rozprawki Julii i Marcela
- „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - trzecie zadanie konkursowe - podsumowanie
- „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – trzecie zadanie konkursowe
- Szkolny Konkurs Polonistyczny „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - drugie zadanie
- Mistrz Lekkiego Pióra - pierwsze zadanie konkursowe 2021/22 - klasa 8
- Mistrz Lekkiego Pióra - drugie zadanie konkursowe 2021/22- klasa 8
- Rozprawka Emilii Daczkowskiej
- Szkolny Konkurs Polonistyczny „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” - pierwsze zadanie
- Rozprawka Julii Ciszewskiej
- Recenzja Zwiadowcy Judyty Gabiec
„Mistrz Lekkiego Pióra 2024/2025” – fragmenty najlepszych rozprawek uzasadniających prawdziwość słów różnych myślicieli - zadanie drugie
Szymon Stypułkowski, kl. VII – 14/18 p.
W naszym życiu czasami musimy coś poświęcić lub z czegoś zrezygnować. Zgadzam się ze słowami Arystotelesa, że „mniejsze rzeczy trzeba poświęcić dla większych”, co postaram się udowodnić w dalszej części pracy. […]
Warto zwrócić uwagę na kontrast między Balladyną a Bilbem. Balladyna wyrzekła się rodziny i miłości dla własnych korzyści. Jej historia skończyła się tragicznie. Natomiast Bilbo wyrzekł się komfortowego i spokojnego życia, aby pomóc innym osiągnąć sukces.
Bogumił Daczkowski, kl. VII – 13/18 p.
Ludzie, gdy przejmą władzę, zachowują się różnie. Jedni myślą tylko o sobie, żeby im było jak najlepiej. Z kolei inni żyją w przekonaniu, iż trzeba wszystkim pomagać i najmniej robić dla siebie. Moim zdaniem „władza najlepiej sprawdza charakter człowieka” (Arystoteles), co postaram się udowodnić w dalszej części pracy. […]
Moim drugim argumentem jest to, iż osoby zajmujące wysokie stanowiska muszą zachowywać się rozsądnie, aby poddani ich lubili. Przykładem tego znajdziemy w książce Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Główny bohater Staś Tarkowski świetnie sprawdzał się pod tym względem. Dobrze wybierał miejsce nocowania oraz odpowiednio rozporządzał jedzeniem. W efekcie dotarli razem z Nel Rawlison zdrowo i szczęśliwie do swoich rodziców.
Bartosz Sierzputowski, kl. VIII – 13/18 p.
Po pierwsze, większość osób, które mają poczucie władzy, próbuje pokazać się z jak najlepszej strony. Idealnym przykładem tego jest „Zośka” z książki „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Po śmierci przyjaciół zarządzał grupą wojskową, biorąc udział w akcjach dywersyjnych. Robił wszystko dla dobra podopiecznych, czasami narażając własne życie w spotkaniach twarzą w twarz z gestapowcami (Sieczychy).
Izabella Szulc, kl. VIII – 13/18 p.
Każda osoba ma kogoś, dla kogo żyje, nieważne, czy jest to rodzic, rodzeństwo, czy przyjaciel. Robiąc cokolwiek, mając u boku ważną dla nas postać, zauważamy, że wszystko staje się dużo ciekawsze i kolorowe. Tak samo pomoc temu człowiekowi wyzwala w nas pozytywną energię. Uważam więc, że „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” (Albert Einstein), a w dalszej części tekstu to udowodnię.
Oliwier Bałdyga, kl. VIII – 13/18 p.
Po pierwsze, możemy zrobić dla drugiej osoby wszystko, ponieważ ją bardzo kochamy. Przykłady potwierdzające słuszność tego argumentu znajdziemy w lekturze „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Gdy „Rudy” został zatrzymany przez gestapowców, to „Zośka”, Alek i inni koledzy ruszyli z przygotowaniami do tego, aby przejąć więźniarkę, w której był przewożony, by odzyskać kolegę. Tak im na nim zależało. Alek zmarł, „Rudy” także w tym samym czasie, a „Zośka” po tym popadł w depresję i chciał się zabić.
Aleksandra Siemaszko, kl. VIII – 13/18 p.
Jeden z bohaterów „Rudy” („Kamienie na szaniec”) został uwięziony w czasie drugiej wojny światowej. Mocno pobity przez Niemców nie chciał powiedzieć o polskich planach. Bardzo cierpiał, ale się nie poddawał. […] nie udało mu się znieść bólu i umarł. Reszta przyjaciół ubolewała nad stratą tak zdolnej i odważnej osoby.
[…] Poświęcenie dla innych, choć nie zawsze łatwe, przynosi korzyści zarówno osobom, które otrzymują wsparcie, jak i tym, które decydują się na pomoc.